Nasza orkiestra

Orkiestra Kameralna „Kamerton” działa w ZPSM  Koszalin już od ponad 12 lat. Pomysł jej utworzenia pojawił się w 1998 roku. Celem powołania było połączenie „obowiązku szkolnego” z przyjemnością wspólnego muzykowania. Wszystko zaczęło się od kwartetu skrzypcowego i koncertu h – moll na 4 skrzypiec Antonio Vivaldiego. Z koncertem tym, a także innymi utworami zespół wystepował w Instytucie Kultury Polskiej w Berlinie w 1998 roku.  W roku 1999 grupa, już jako Orkiestra Kameralna, ponownie wyjechał do Berlina, aby uświetnić jubileusz Piotra Mossa  (kompozytora polskiego zamieszkałego obecnie we Francji),  wykonując jego utwory.  W kolejnych latach orkiestra trzykrotnie wyjeżdżała do Włoch, do Neapolu i Montecorvino Rovella, na Międzynarodowy „Festival Mozartini”, organizowany pod patronatem Prezydenta Włoch i UNICEF.

Pierwszym kierownikiem zespołu i jego dyrygentem była Pani Małgorzata Kobierska, która prowadząc go na w/w festiwalach  została uhonorowana medalem „Premio Mozartini” przyznanym przez Prezydenta Włoch. Obecnie orkiestrą kieruje Pani Paulina Skoczyk.

Orkiestra Kameralna „Kamerton” koncertowała także w  Czechach , Słowacji i w Niemczech ( na Festiwalu Orkiestr Nadbałtyckich w latach 2005, 2006, 2011 ). Gościła również w Norwegii, gdzie wspólnie koncertowała z orkiestrą szkolną ze Stavanger. Orkiestra Kameralna  „Kamerton” uczestniczyła również :
–   w międzynarodowych imprezach organizowanych przez ZPSM Koszalin w ramach programu „Socrates – Comenius”
–      w imprezach regionalnych  i ogólnopolskich, m.in. w  kolejnych edycjach konkursu pianistycznego  „Warsztaty Młodego Pianisty” w Koszalinie, koncertach w Starostwie w Goleniowie, na Ogólnopolskiej Konferencji Marynarki Wojennej w Ustce i Helu, w Katedrze kołobrzeskiej, na koncertach „Muzyka dla Ucha i Ducha”, amfiteatrze kołobrzeskim, w Połczynie Zdroju

–  w imprezach na rzecz środowiska lokalnego, takich jak koncerty charytatywne w CK 105 i BTD,  „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Koszalińskie Święto Pieśni”, „Dni Koszalina”, „Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny”, „Noc Muzeów i wielu, wielu innych

Orkiestra „Kamerton” dokonywała również  nagrań  utworów kompozytorów niemieckich i czeskich (program „Socrates – Comenius” ), a także   fragmentów  opery  W. A. Mozarta – „Bastien et Bastienne” ( wraz z solistami chóru „Cantate Deo” ) w studiu Radia Koszalin.

Skład Orkiestry Kameralnej ciągle się zmienia. Najstarsi jej członkowie pracują  już w zawodowych orkiestrach, trochę młodsi są studentami polskich i europejskich akademii muzycznych  . W obecnym składzie gra  wielu laureatów konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W repertuarze orkiestry znajduje się bardzo szeroki przekrój utworów : od klasyki po rozrywkę, od baroku po współczesność.